blog-page-banner

Ofis Çeşitleri Nelerdir? İdeal Çalışma Ortamınız Hangisidir?

ofis çeşitleri nelerdir

Teknolojik gelişmeler, internetin hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi, küresel sınırların kalkması yanı sıra pandemi gibi tüm dünyayı etkileyen olaylar iş yaşamının klasik dinamiklerinin değişmesine neden olmuştur. Çağa uyum sağlamak ve hızlı hareket etmek adına farklı çalışma alanlarında farklı iş yapış şekilleri geliştirilmiştir. Sabit bir şekilde ofise bağlı çalışma yapmanın dışında farklı ofis seçenekleri oluşturulmuştur. Değişen iş dinamikleriyle birlikte ofis çeşitleri nelerdir, ideal çalışma ortamınız hangisidir soruları da sıklıkla gündeme gelmeye başlamıştır.

Ofis Çeşitleri Nelerdir?

Çalışma hayatını etkileyen unsurların farklılaşmasının yanında farklı meslek gruplarının da ortaya çıkması çalışma şekillerini dolayısıyla da ofisleri farklılaşmasına neden olmuştur. Ofisler daha işlevsel ve çözüm odaklı hale gelerek işe ve ihtiyaca tam cevap verecek yerler olarak dizayn edilmeye başlanmıştır. Günümüzde sıklıkla tercih edilen ofis çeşitleri nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz:

Home Ofis

İngilizceden çalışma hayatımıza girmiş olan home ofis, işinizi evden yapmayı anlatır. Evde çalışma olarak da kullanılan bu çalışma biçimi, işinizi evden yapmaya olanak veren bir ofis çeşididir. Uygun bir ortam, internet bağlantısıyla çoğunlukla freelance çalışanlar, remote çalışanlar ya da kendi işini yapan kişiler için ideal bir ofis şeklidir. Günümüzde özellikle yazılım sektöründe çalışanlar tarafından da sıklıkla tercih edilen bu sistemde genel ofis giderlerinden tasarruf edilir. 

Hazır Ofis

Farklı ofis ihtiyaçlarının ortaya çıkmasıyla modellenen hazır ofis, ihtiyaca, işe ve çalışana göre dizayn edilen belli bir süre için kiralanan ofis türleri arasındadır. Bu ofislerde her türlü imkândan yararlanırsınız. Konum olarak işlek yerlerde plaza ve iş merkezlerindedirler. Sabit ofis giderleri, ofis boy veya sekreter gibi destek işlere yönelik iş gücü ihtiyacından kurtulursunuz.

Sanal Ofis

Sanal ofis tarzından ofis seçenekleri, home ofis gibi belli bir fiziki ofis ihtiyacı olmayan kişilere kolaylık sağlayan ofis tipleri arasındadır. Sabit adres eksikliğini ortadan kaldıran bu ofislerle yasal bir işyeri adresiniz olur. Girişimciler, danışmanlar gibi ofise ihtiyacı olmayan meslek grupları için idealdir. Sanal ofislerde size özel masa, sandalye yani ofis mobilyaları olmaz. Ofisin getireceği sorumluluklar olmadan işinizi sürdürmenize olanak verir.

Açık Ofis

Açık ofis, çalışanlar arasında birbirlerini ayıran duvarların olmadığı ofisleri ifade etmek için kullanılır. Daha çevik ve hızlı hareket etmek isteyen işletmelerin tercihidir. 

Ortak Ofis

Ortak ofis, farklı şirketlerin aynı ortak alanı kullandığı ofisleri ifade etmek için kullanılır. Paylaşımlı ofis olarak da ifade edilen bu tarz ofislerde farklı mesleklerden kişiler bir arada çalışır, yiyecek, içecek, masa, internet bağlantısı sunulur.

İdeal Ofis Çalışma Ortamınız Hangisidir?

Farklı ofis ve çalışma çeşitleri ortaya çıktıkça ideal ofis çalışma ortamınız hangisidir sorusu da sıklıkla gündeme gelmeye başlamıştır. İdeal ofis ortamı için tek bir seçenek olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü ofis ortamının seçimini etkileyen birçok unsur vardır. Yapılan iş, çalışan sayısı, ekipman ihtiyacı bunlardan sadece bazılarıdır. Ayrıca sadece bir tür ofis seçilmesi gibi bir durumda söz konusu değildir. Hem sabit ofis hem de home ofis şeklinde çalışılabilinir. Aynı şirkette olup farklı şehirlerde çalışanlar için paylaşımlı-açık ofis seçenekleriyle de ofis maliyetlerinden tasarruf imkânı olur.

İdeal Ofis Çalışma Ortamı Nasıl Oluşturulur?

Günümüzde ofis ortamı ev ortamı kadar önemli bir yerdir. Çünkü yaşamın en önemli zamanları ofislerde geçmektedir. Bu açıdan ideal ofis çalışma ortamı nasıl oluşturulur sorusu da önem kazanır. İdeal çalışma ortamında ofis mobilyaları ve aksesuarlar gibi fiziki materyaller yanı sıra işin daha rahat yapılmasına yönelik internet ve teknolojik ekipmanlar gibi birçok unsur önem kazanır. İdeal ofis çalışma ortamı, çalışanlara göre şekillenen esnek bir yapıda olmalıdır.

İdeal Ofis Çalışma Ortamında Olması Gerekenler Nelerdir?

İdeal ofis çalışma ortamında olması gerekenler nelerdir sorusu oluşturulacak iyi bir ofis için sorulması gereken önemli bir sorudur. Rahat ve keyifle çalışılacak konforlu, kullanışlı ofis çalışma ortamı yaratmak için bazı unsurlara dikkat etmek gerekir.

  • Yeterli aydınlatma
  • Doğru ve sağlıklı hava akışı 
  • Sıcaklık ve soğukluk ayarı
  • Temizlik
  • İşe yönelik, kaliteli ve sağlıklı ofis mobilyaları
  • Uygun teknolojik donanımlar

İdeal Bir Ofis Çalışma Ortamı Verimliliği Nasıl Etkiler?

İdeal ofis nasıl oluşturulur sorusu yanı sıra ideal bir ofis çalışma ortamı verimliliği nasıl etkiler sorusu da sıklıkla gündeme gelir. Unutulmamalıdır ki çalışanlar bir organizasyonun en önemli kaynağıdır. İyi bir organizasyon çalışanlarıyla ilgilenen onların huzurlu ve rahat çalışmasını sağlayan bir organizasyondur. Bu da genellikle çalışma ortamına dikkat edilmesiyle olur. Çünkü çalışanlar işlerini yaparken hayatlarının en önemli zamanlarını işyerlerinde geçirirler. Çalışma ortamı duygusal ve bilişsel durumlarını, konsantrasyonlarını, davranışlarını, eylem ve yeteneklerini etkiler. Çalışanların performansları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu açıdan ideal ofis ortamları verimliliği artıran en önemli unsurdur. Çalışma ortamları çalışanların performansı yanı sıra mutluluğu, sağlığı ve sosyal ilişkileri açısından da önemlidir.

Dekoratif ve Kullanışlı Bir Ofis Çalışma Ortamı Neden Önemlidir?

Ofisler sadece çalışma ortamları değildir. Ekip bilincini geliştirmek, büyütmek, yeniliği teşvik etmek yanı sıra şirket kültürünün de oluştuğu bir yerdir. Çalışanların birbirleriyle etkileşimde bulunduğu, fikir alışverişi yaptığı ve çözümler ürettiği veya yaratıcılığını kullandığı yerdir. Ofis dekorasyonu verimli çalışmayı doğrudan etkiler. Sıkıcı bir ofis çalışanların duygu durumlarını morallerini kolayca bozabilir. Bu açıdan dekoratif ve kullanışlı bir ofis çalışma ortamı neden önemlidir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz.

  1. Çalışanların verimliliğini/performansını artırmak için uygun çalışma ortamı olmalıdır. Çünkü çalışanlar huzurlu ve sakin hissettiklerinde daha üretken olurlar. Renkler, ofis mobilyaları ve aksesuarlar da bu huzuru ve sakinliği sağlayan faktörlerdir.
  2. Üçüncü kişiler ofis tasarımından mesaj alırlar. Mesela, dağınık veya modası geçmiş, kötü tasarlanmış bir ofis olumlu bir imaj vermez. Aslında ofis tasarımı, ofislerin başarı için giydikleri bir elbise gibidir.
  3. Ofis tasarımı işin türünü de yansıtır. Mesela, grafik tasarımı yapan bir ofis farklı renklerle bir tasarım sunarken, bir avukatlık ofisi ise klasik ahşap mobilyalarla kendi meslek grubunun ciddiyetini yansıtır.

FAQ

Ofis çalışma ortamı nasıl olmalı?

Ofis çalışma ortamı yapılan işe, çalışan kişi sayısına bağlı olarak değişiklik gösterir. Ancak hangi iş olursa olsun aydınlatma, havalandırma, ofis mobilyaları gibi ofisi tamamlayan faktörlerin uygun olması gerekir.

Çalışma ortamında neler bulunmalı?

Çalışma ortamı işe ve kişilere göre dizayn edilmelidir. Işık, ses, ofis mobilyaları gibi fiziksel hususlarda uygun şekilde düzenlemelidir.

Sosyal Medyada Takip Et
Instagram
YouTube