blog-page-banner

Ofis Dekorasyon Fikirleri 2023 Trendleri

ofis dekorasyon fikirleri 2023 trendleri

Ofis dekorasyonu, işyerinde motivasyonu etkileyen önemli faktörlerden bir tanesidir. Bu durumun ortaya çıkışı ve benimsenmesiyle birlikte ofislerin hızla değiştiğime uğradığını hep birlikte görüyoruz. Geçmiş yılların ofislerine gri ve monoton bir atmosfer hakimdi. Günümüzde ise ofisler işlevsel, sıcak ve dinamik bir atmosfere sahip. Ofislerdeki bu değişim, zamanının büyük çoğunluğunu iş başında geçiren çalışanları olumlu yönde etkiliyor. İdeal bir çalışma ortamı yaratmak için ihtiyacınız olan ofis dekorasyon fikirleri 2023 trendleri yönelimlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ofis Dekorasyonu Nedir?

Önemli yaşam alanlarından birisi olan ofislerin dekorasyonu oldukça önemlidir. Ancak ilk aşamada ofis dekorasyonu nedir sorusuna açıklık getirmek gerekir. Ofis dekorasyonu, ofis olarak adlandırılan çalışma ortamının düzenlenmesidir. Bu düzenlemenin gelişigüzel yapılması karmaşaya ve verimsizliğe neden olur. Bu tarz ofisler geçmiş yıllarda fazlasıyla deneyimlendi. 

Ofis dekorasyonunun önemini tek bir cümleyle açıklamak oldukça zordur. İdeal şekilde dekore edilmiş bir ofis, çalışanlara nefes aldırır ve motivasyonu artırır. Dekorasyon denilince sadece estetik bakımdan göze güzel görünen ofis mobilyalarını ve çeşitli objeleri düşünmek yanlış bir yaklaşımdır. Ofis dekorasyonunda önemli olan ofisi her bakımdan işlevsel hale getirmektir. Günümüzde oldukça fazla tarza hitap eden ofis dekorasyon fikirleri ofislerin havasını değiştirmeye devam ediyor.

Ofis Dekorasyon Ürünleri Nelerdir?

Ofis dekorasyon ürünleri, modern, rahat ve işlevsel ofisler hazırlamak için gerekli olan ürünlerdir. Bu ürünlerle dinamik bir ofis hazırlamak için iyi bir planlama yapılması önemlidir. Başlangıç olarak ofis dekorasyon modelleri hakkında detaylı bilgi almak ve ihtiyaç duyulan modelleri belirlemek işinizi kolaylaştırabilir. Ofis dekorasyon ürünleri nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz:

 • Makam Takımları
 • Ara Yönetici Takımları
 • Çalışma Masaları
 • Çalışma Sandalyeleri
 • Ofis Kanepeleri
 • Toplantı Masaları
 • Ofis Depolama Sistemleri
 • Bankolar
 • Metal Dolaplar
 • Sehpalar

Ofis Dekorasyon Ürünleri Nasıl Seçilir?

Ofis dekorasyon ürünleri nasıl seçilir sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Çünkü birçok unsur bu ürünlerin seçiminde etkili olur. Ofis dekorasyonunu en ideal şekilde yapmak için ofis ürünlerinin boyutunu ofisin büyüklüğüne uygun olacak şekilde seçmek gerekir. Örneğin; küçük ofisler için büyük ebatlı ofis dekorasyon ürünleri tercih edilirse, alanı verimli kullanmak mümkün olmaz. Ayrıca çalışanlar için de ruhsal olarak baskılayıcı bir ortam yaratılmış olur. Çünkü hareket alanı az olan ofislerde çalışanlar kendini kısıtlanmış hisseder. Bu durum ruh halinin yanı sıra verimliliği de olumsuz etkiler. 

Ofis Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Ofis dekorasyonu nasıl olmalı sorusunu şu şekilde açıklayabiliriz. Ofis dekorasyonu için ürün seçimi yaparken mevcut çalışma koşullarını göz önünde bulundurmak gerekir. Çalışanlar, günün önemli bir kısmını ofiste geçirir. Bu yüzden motivasyonu artırmaya yardımcı olan ofis dekorasyon objeleri tercih edilebilir. Ofisler, çalışanlar kadar ziyaretçiler için de konforlu olmalıdır. Ofisinizi yeniden dekore etmeyi planlıyor veya yeni bir ofis kuracaksanız bu detaya dikkat etmeniz faydalı olur. Ziyaretçileri ofiste en ideal şekilde ağırlamak ofisin ve markanın prestijini olumlu yönde etkiler. Ofis dekorasyonunda duvarın renginden, ofiste kullanılan aydınlatmaya kadar her detay önemlidir. 

Modern Ofis Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Ofisler için en fazla tercih edilen tarzların başında modern dekorasyon tarzı gelir. O sebeple de modern ofis dekorasyonu nasıl olmalı sorusu da buna paralel olarak sıklıkla sorulur. Modern ofis dekorasyonu yapmak için ergonomik tasarımlı ürünler tercih edilebilir. Cam ve ahşap, mekanlarda hem doğal hem de modern bir görünüm yaratır. Bu yüzden beton duvarlar yerine cam bölmeler ya da cam duvarlar kullanılabilir. Led aydınlatmalar modern görünümü desteklediği için dekorasyonda tercih edilebilir. Modern ofis dekorasyonunda sadece çalışma ortamına değil dinlenme alanına da odaklanmak ve çalışanlar için gerçekten konforlu alanlar oluşturmak gerekir. 

Küçük Ofis Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Çoğu ofis çok büyük değildir. Bu sebeple de küçük ofis dekorasyonu nasıl olmalı sorusu önem kazanır. İdeal bir küçük ofis dekorasyonu yapmak için aydınlatma seçimi, mobilya boyutu, aksesuar kullanımı ve dikey alanların kullanımı iyi bir şekilde planlanmalıdır. Aydınlık duvarlar, led aydınlatmalar ve küçük boyutlu mobilyalar küçük ofislere ferah bir görünüm kazandırır. Küçük ofislerde aksesuarların kullanımını sınırlandırmak ve duvarlarda raf kullanmak alanın geniş görünmesine yardımcı olur.

Avukat Ofis Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bazı ofisler mesleğin genel niteliklerini yansıtacak şekilde dekore edilir. Bu açıdan da en fazla avukat ofis dekorasyonu nasıl olmalı sorusu mesleğe yeni başlayan avukatlar için merak konusu olur. Avukat ofis dekorasyonu için lüks konseptli mobilyalar tercih edilebilir. Lüks mobilyanın güçlü bir imajı vardır. Bu sayede hem çalışanlar hem de hizmet almak için ofise gelen kişiler kendini güçlü ve güvende hisseder. Avukat ofisi için ahşap ofis dekorasyon ürünleri tercih edilebilir.  

Ofis Duvar Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Ofis dekorasyonunda tavandan yerlere, duvarlardan dış cepheye kadar her unsura dikkat edilmelidir. Bu açıdan da ofis duvar dekorasyonu nasıl olmalı sorusunu şu şekilde açıklayabiliriz. Ofis iç dekorasyonu sırasında mobilyaların yanı sıra duvar dekorasyonuna da odaklanmak faydalı olur. 2023 ofis trendlerinde çimento ve mikro çimento kullanımı yaygındır. Ofis duvarlarına modern ve doğal bir görünüm kazandırmak çimentodan faydalanabilirsiniz. 

Ofis Dekorasyon Fikirleri 2023 Trendleri Nelerdir?

Şimdi size kısaca ofis dekorasyon fikirleri 2023 trendleri nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışalım. 2023 yılının trend ofis dekorasyonu Well-being konseptidir. Well-being konseptini uygulamak için 5 ana maddeyi dikkate almak gerekir. Bu maddeler aşağıdaki gibidir:

 • Hava: Ofiste taze ve temiz hava sağlayacak düzenlemek içerir. 
 • Su: Ofis içerisinde içilebilir temiz su sağlamak için filtrasyon metodlarının uygulanmasını içerir. 
 • Işık: Ofiste gün ışığından daha fazla faydalanabilmek için yapılması gereken düzenlemeleri içerir.
 • Egzersiz: Durağan ve hareketsiz çalışma ortamları yerine harekete geçiren ve fiziksel aktivitelere teşvik eden düzenlemeleri içerir.
 • Konfor: Ofiste konforlu alan yaratmak için bireysel mahremiyete olanak sağlayan düzenlemeleri içerir. 

Well-being konseptinin yanı sıra ofis odaları dekorasyonu için ergonomik tasarımlı ofis mobilyaları tercih edilebilir. 

Ofis Dekorasyon Örnekleri

Son yılların en çok tercih edilen ofis dekorasyonu konseptlerinden bir tanesi Luxury tasarım, diğeri Well-being konseptidir. Well-being, çalışanları motive etmeye yardımcı olan düzenlemeleri içerir. Luxury tasarım ise lüks ve gücü bir araya getirir. Aslında ofis dekorasyon örnekleri oldukça fazlalaşabilir. Ofis dekorasyonu kişiye özel bir konudur. Bir ofis için uygun olan başkası için olmayabilir. Ancak kaliteli malzemeler, eşyalar ve aksesuarlar her zaman dekorasyonu bir üste taşıyan husus olduğunu unutmadan dekorasyonu yapmak gerekir.

FAQ

Ofis düzeni nasıl olmalı?

Ofis düzeni, çalışanların rahat ve verimli şekilde çalışmasını destekleyici düzende olmalıdır. 

Ofis dekorasyonunda renk seçimi nasıl yapılır?

Ofis dekorasyonunda renk seçerken ofise geniş ve aydınlık bir görünüm kazandırmak için soft ve açık renkleri tercih etmek faydalıdır.

Sosyal Medyada Takip Et
Instagram
YouTube